Рентген зубів


На сьогоднішній день, рентгенівські дослідження є невід’ємною частиною стоматології . А точніше, невід’ємною частиною якісного стоматологічного лікування.

У рентгенологічного дослідження в стоматології кілька завдань:

По-перше, воно виконує діагностичну роль. Як і в будь відросли медицини, постановка правильного діагнозу, це вже рішення половини завдання. За допомогою різних видів знімків, можна, наприклад, діагностувати прихований карієс, побачити джерела запалення в періапікальних тканинах, істинний стан пародонту, а також наявність патологій в СНЩС (скронево-нижньощелепний суглоб).

По-друге, рентгенівські знімки носять, так званий, контрольний характер. Наприклад, при проведенні ендодонтичного лікування, обов’язковим етапом є рентген-контроль. За допомогою нього, лікар може бачити, на яку довжину пройдений і на скільки якісно запломбований кореневий канал. Крім цього, контрольні знімки, можуть робити по закінченню якогось часу від моменту лікування. Робиться це з тією метою, щоб проконтролювати розвиток патологічного процесу. Іншими словами, наочно побачити на скільки прогресував або навпаки, регресував вогнище запалення.

І нарешті, по-третє, рентгенологічне дослідження проводять з метою планування майбутнього лікування. З можливостями сьогоднішніх комп’ютерних технологій, лікар може спланувати свої дії в віртуальному середовищі. Мається на увазі, що за допомогою спеціальних програм, хірург моделює конкретну ситуацію, а потім переносить її на пацієнта.

Рентген зубів На сьогоднішній день, величезну популярність набувають комп’ютерні радіовізіографи. Принцип роботи подібного устаткування полягає в наступному: спеціальний датчик, що сприймає інформацію, розташовується певним чином поруч з цікавлять зубом, а рентгенівський апарат робить знімок. Інформація з датчика виводиться на монітор комп’ютера. Подібні знімки більш якісні та інформативні, ніж звичайні знімки на спеціальній рентгенівській плівці. Крім зручності у використанні, радіовізіограф відрізняється від звичайного рентгенівського апарату вкрай малими дозами випромінювання. Пов’язано це з тим, що датчик визиографа вкрай чутливий до випромінювання, на багато більше ніж плівка. Завдяки цьому, променеве навантаження на пацієнта, знижується в десять і більше разів. За тим же принципом працює ортопантомографом, що робить великі панорамні знімки.

Потрібно зазначити, що, не дивлячись на значне зниження рентгенівського випромінювання, вагітним жінкам строго протипоказано рентгенологічне дослідження, навіть, якщо це здавалося б безневинний прицільний знімок. Не існує візіографів, які можуть працювати без рентгена. У силу загальних принципів рентгенологічного дослідження, не залежно від того, об’єктом дослідження є голова або нога, радіоактивне випромінювання, в тих чи інших дозах завжди присутній. Це варто пам’ятати, коли Ви бачите написи, на яких запевняють вагітних жінок, що радіовізіографія – це нешкідливо для плоду.

Отже, які ж види рентгенологічного дослідження застосовують в стоматології?

Ортопантомограма – це один великий знімок, на якому видно обидві щелепи і природно, всі зуби. Крім цього, на такому знімку, можна побачити СНЩС, гайморові пазухи і проекцію нижньощелепного нерва. Даний знімок, дає загальне уявлення про всю зубочелюстной системи пацієнта.

Для того, щоб більш конкретно побачити ситуацію, що відбувається з тим чи іншим зубом, роблять спеціальні, так звані прицільні знімки. На такому знімку видно від 1 до 3 зубів.

КТ – знімки щелеп (комп’ютерна томографія). Для лікаря це дуже інформативний знімок. З його допомогою можна, як поставити діагноз, так і провести диференційну діагностику. Але в стоматології, до даного виду дослідження вдаються, частіше за все, перед постановкою зубних імплантатів. ТРГ (телерентгенограмма) в бічній проекції. Такий вид знімків необхідний при проведенні ортодонтичного лікування. Варто зазначити, що роблять їх не завжди, в залежності від виду патології прикусу.

Це далеко не всі, але найбільш поширені і основні види рентгенівського дослідження в стоматології.