Стоматит


Стоматит – це загальне поняття запальних захворювань слизової оболонки порожнини рота, зазвичай на тлі загального та локального зниження імунітету. Залежно від причини виникнення, розрізняють декілька видів стоматиту у дітей та дорослих.

 

Хронічний рецидивуючий афтозний стоматит

Хронічний рецидивуючий афтозний стоматит – проявляється у вигляді характерних  афт на слизовій губ, щік, піднебіння  . Основними збудниками є віруси  та бактерії. Захворювання проявляється на тлі дисбалансу в організмі вітаміну B1 і B12 . Найчастіше це можна спостерігати при хронічних захворюваннях печінки та шлунково-кишкового тракту.

 

Герпетичний стоматит

Збудником герпетичного стоматиту є вірус звичайного герпесу, рідше, так званий герпес зостер. Найчастіше зустрічається герпетичний стоматит у дітей від 1 до 3 років. При цьому стоматиті у дітей спостерігаються  загальні симптоми інтоксикації, підвищується температура тіла, збільшуються лімфатичні вузли. Потім формуються своєрідні пухирці, які швидко розкриваються і утворюють ерозії з фестончастимі (нерівними) краями. Приблизно через 8-10 днів  відбувається загоєння.

 

 Виразково-некротичний стоматит Венсана

Картина стоматиту характеризується некрозом ясеневого краю. Найчастіше, запалення починається з міжзубних сосочків і прилеглої слизової оболонки . Утворюються болючі  кровоточиві виразки, які дуже швидко зливаються. Так як спостерігається активний процес некрозу, виникає характерний гнильний запах з рота . Таку картину можна спостерігати при незадовільній гігієні порожнини рота . Найбільш поширений цей вид стоматиту у дорослих людей від 17 до 30 років. Виразково-некротичний стоматит Венсана, може супроводжувати такі  захворювання як грип, ангіна, різні захворювання крові, СНІД, туберкульоз та т.п. Крім висипань на слизовій, спостерігаються загальні симптоми інтоксикації – підвищення температури тіла  ,  збільшення і болючість лімфатичних вузлів.

 

Кандидозний стоматит

Кандидозний стоматит – досить поширене захворювання слизової порожнини рота, збудником, якого є гриби роду Candida. В народі носить назву «молочниця». У порожнині рота при цьому відзначається сухість, печіння, на слизовій утворюється білий сироподібний  наліт. При знятті цього нальоту слизова кровоточить.

 

Лікування стоматиту

У першу чергу, при перших симптомах того чи іншого виду стоматиту необхідно звернутися в стоматологічну клініку. Самолікуванням  займатися не варто, оскільки залежно від виду  захворювання призначається специфічне лікування стоматиту. Тому основне завдання лікаря це грамотна діагностика і усунення причини. І на останньому місці симптоматична терапія для остаточного лікування стоматиту.

 

Профілактика стоматиту

Основна профілактика стоматиту – це, по-перше, якісна індивідуальна гігієна порожнини рота і, по-друге, уважне ставлення до свого здоров’я. Регулярні профілактичні огляди не тільки у стоматолога, а й у інших фахівців.