Як якість питної води впливає на зуби

Загальновідомий факт, що тіло людини наполовину складається із води. А як вода впливає на організм? Наприклад, на зуби. Чи є залежність між якістю води і здоров’ям нашої ротової порожнини.

Стан зубів залежить від кількості фтору в питній воді. Його норма – 1 мг/л. Якщо менше за 0,8 мг/л – виникає карієс, понад 1,5 мг/л – хронічний флюороз. Це захворювання викликає затримку солей фтору в кістках і зубах. З’являються плями на емалі, деформуються кістки.

Цікаве дослідження провели в НАН України, Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення (Наталія Крюченко «Геохімія фтору питних вод України»), вимірювали вміст фтору у воді по території України і промалювали, як від цього страждають зуби.

0% фтору –  Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Львівська, Волинська, Рівненська області. У 90% населення хворе на карієс і пародонтоз.

Вміст фтору 4 мг/лЧервоноград. Техногенне забруднення питних вод на території Червоноградського гірничопромислового району спричинило флюороз і гіпоплазію зубів у 80% дітей.

Знижений рівень фтору – менше 0,8 мг/лКиївська, Житомирська, Хмельницька, Вінницька, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька області та Крим. 85% дітей у віці 10-15 років – хворіють на карієс.

У містах Арциз, Татарбунари, Тарутіно – локальні осередки з підвищеним вмістом фтору у воді, 2-7 мг/л. – причина флюорозу.

Нормальний вміст фтору – 1 мг/лЧернігівська, Черкаська, Луганська, Сумська, Харківська області.

Понад 1,5 мг/л фторуПолтавська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Донецька області. У питній воді концентрація фтору коливається від 2,5 до 8,8 мг/л. 90% населення мають флюороз і захворювання кісток.